OK

علي دايي چشم اميد تعقيب کنندگان پرسپوليس

با شروع هفته بيست و پنجم ليگ برتر، دو مدعي قهرماني با شکست تلخ جدول را با شرايط ويژه‌اي مواجه کردند.

به گزارش "ورزش سه"، شکست دور از انتظار تراکتورسازي مقابل قعرنشين در رشت و باخت ثانيه پاياني سپاهان در نقش جهان معادلات قهرماني را به شکل ويژه‌اي در اختيار پرسپوليس و حتي استقلال قرار داده است و يک حاتم بخشي بزرگ را نصيب پايتخت‌نشينان کرده است.


پيش از شروع هفته بيست و پنجم، سپاهان با اختلاف چهار امتيازي نسبت به پرسپوليس به اميد لغزش شاگردان برانکو بود که بازي‌هاي فشرده‌اي در آسيا پيش رو دارند و اين شرايط براي تراکتورسازي نيز با اختلاف 2 امتيازي نسبت به صدرنشين وجود داشت. اما باخت هر دو مدعي کار را در ادامه فصل براي آنها سخت کرده و بايد ديد امير قلعه نويي و جرج ليکنز قادر به عبور از اين چالش خواهند بود. چالشي که در صورت پيروزي پرسپوليس در بازي فردا مقابل سايپا شرايط را براي آنها سخت‌تر نيز خواهد کرد.


در قعر جدول نيز مدعيان سقوط با شکست نفت مسجد سليمان و پيروزي باورنکردني سپيدرود شرايط جالب توجهي دارند و هر دو تيم در کنار صنعت نفت آبادان و به شکل بدبيانيه پيکان نيز در منطقه سقوط قرار گرفته‌اند.
با پايان روز اول از هفته بيست و پنجم نگاهي به جدول و مدعيان قهرماني و سقوط خواهيم انداخت.

 

 

پرسپوليس (51 امتياز)؛ فرصت بزرگ براي هت تريک
شاگردان برانکو ايوانکوويچ فردا يک بازي حساس مقابل سايپا پيش روي خود دارند. تيمي که دغدغه سقوط و کسب سهميه ندارد و البته دايي با حضور روي نيمکت اين تيم بزرگترين انگيزه پيروزي براي نارنجي‌پوشان محسوب مي‌شود. برد احتمالي پرسپوليس در اين بازي اما يک فرار بزرگ براي آنها محسوب خواهد شد. فاصله 5 امتيازي در فاصله 5 هفته مانده به پايان فصل يک پوئن ويژه براي آنها محسوب خواهد شد و بايد ديد سرخ‌ها فردا از اين فرصت طلايي سود خواهند برد.


بازي‌هاي پيش رو:
پرسپوليس – سايپا (بازي رفت 1-1 )
ذوب آهن – پرسپوليس (بازي رفت 0-1)
پرسپوليس – سپاهان (بازي رفت 1-1)
تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0 )
پرسپوليس – ماشين سازي (بازي رفت1-0 )
پارس جنوبي جم – پرسپوليس (بازي رفت 1-3 )


* قرعه سخت پرسپوليس با تقابل با دو تيم اصفهاني که يکي از آنها مدعي دستيابي به قهرماني و در حداقل سهميه اين فصل است و البته تراکتورسازي که مي‌تواند روياي تبريزي‌ها براي کم کردن فاصله رسيدن به قهرماني افزايش دهد. هرچند بازي با ماشين سازي نيز با توجه به اينکه احتمالا حمايت تراکتوري‌ها را پشت سر خود ببينند، مي‌تواند کار را سخت کند. با اين حال برد پرسپوليس در بازي فردا شايد بزرگترين کليد براي دستيابي به هدف بزرگ آنها در راه رسيدن به هت تريک قهرماني باشد. شاگردان برانکو فرصت بزرگ براي فاصله گرفتن 4 امتيازي از رقبا را از دست خواهند داد؟


نکته مثبت: آنها در صورت پيروزي در بازي فردا، آنها را در فاصله 5 هفته پاياني با فاصله پنج امتيازي نسبت به جدي‌ترين رقيب همراه خواهد کرد.


نکته منفي: پرسپوليس در ماراتن 5 هفته پاياني، تنها دو بار ميزبان خواهد بود و رقباي سختي‌تري از حيث نام و مدعي در پيش رو دارد.

 

 


تراکتورسازي (49 امتياز)؛ قرعه آسان و البته تقابل با مدعي در خانه
شاگردان ليکنز روند خوبي را در جدول پشت سر مي‌گذاشتند تا در کنار پرسپوليس جدي‌‎ترين مدعي قهرماني لقب گيرند. با اين حال آنها بد جايي وا دادند و شکست سه گله در رشت و مقابل تيم قعرنشين شايد در ذهن بدبين ترين هوادار اين تيم نيز قرار نداشت. با اين حال آنها همچنان اميدوارند با ستاره‌هاي نامدار خود ليگ را با تغيير مدعي مواجه کنند و بتوانند از فرصت سود ببرند. آنها بعد از اين شکست تلخ در رشت بايد در تبريز برابر پيکان قرار گيرند و بايد ديد قادر خواهند بود در اين فرصت از فشار ناشي از شکست دور از انتظار فاصله بگيرند يا خير.


برنامه بازي‌هاي پيش رو:
تراکتورسازي – پيکان (بازي رفت 2-1)
ذوب آهن - تراکتورسازي (بازي رفت 1-4 )
تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0 )
تراکتورسازي – پارس جنوبي جم(بازي رفت 1-0 )
فولاد خوزستان - تراکتورسازي (بازي رفت 2-1)


* شاگردان جرج ليکنز با پرسپوليس به عنوان مدعي جدي قهرماني دو رقيب مشترک دارند و يک بازي رو در رو؛ تقابل با دو مربي پرسپوليسي (مهدي تارتار و افشين قطبي) و يک مربي استقلالي (عليرضا منصوريان) کار آنها را عليرغم حريفان ساده‌تري که در پيش دارند، مي‌توان سخت متصور کرد. شايد برتري آنها اينجا باشد که در 5 بازي پاياني سه بار بايد در خانه به ميدان بروند و پرسپوليس در اين مقطع تنها دو ميزباني پيش رو دارد. با اينحال جدال هفته پاياني دو تيم اگر شرايط جدول به روز آخر برسد، حريف سرسخت‌تري را روبروي تراکتور قرار مي‌دهد.

نکته مثبت: آنها سه بازي ميزباني در پيش دارند و قرعه آساني بعد از استقلال در 5 هفته پاياني روبروي خود مي‌بينند.


نکته منفي: برگزاري جدال هفته پاياني در خارج از خانه و مقابل تيم فولاد خوزستان با هدايت افشين قطبي يکي از شرايط سخت آنها خواهد بود.

 

 


استقلال (47 امتياز)؛ بازي بزرگ با تيم يحيي
شايد اکنون با عبور از چالش شکست براي شاگردان وينفرد شفر آنها به خوبي دو ديداري که در ابتداي سال 98 ( شکست مقابل پرسپوليس و تساوي با سايپا) از دست دادند را با حسرت مواجه کند. با اين حال بازگشت بزرگ استقلال و وينفرد شفر در اصفهان آنها را بار ديگر در جمع مدعيان حاضر کرده است تا اميدوار به ادامه فصل و لغزش رقيب خود بمانند. قرعه استقلال در ادامه فصل به شکلي است آنها در صورت تداوم روند فعلي که بعد از شکست الهلال و سپاهان در پيش گرفته‌اند، به صدر جدول نيز نيم نگاهي داشته باشند. بزرگترين رقيب آنها پديده است که در جدول نيز رقابت بزرگي با آبي‌ها دارد و شايد عبور از شاگردان يحيي قفل طلسم شکني آنها باشد.


برنامه بازي‌هاي پيش رو:
استقلال – ماشين سازي تبريز (بازي رفت 0-0)
پديده شهر خودرو - استقلال (بازي رفت 0-0)
استقلال – استقلال خوزستان(بازي رفت 1- 0)
صنعت نفت آبادان - استقلال (بازي رفت 0-3 )
استقلال – سپيدرود رشت(بازي رفت 5-0)


* شاگردان وينفرد شفر تنها يک رقيب مشترک با دو تيم بالاتر از خود دارند (ماشين سازي). با اين حال شايد بزرگترين حريف آنها طي 5 هفته باقي مانده پديده مشهد باشد که با يحيي گل محمدي همچنان حداقل دستيابي به سهميه آسيا را نشانه گرفته است. سه تيم قعرنشين (سپيدرود، نفت آبادان و استقلال خوزستان) شايد نتوانند مقابل آبي‌ها قد علم کنند. شاگردان وينفرد شفر در صورت دستيابي به سه امتياز دو بازي آتي خود، شايد برابر سه حريف آتي خود بتوانند شانس دستيابي به عنوان را نيز براي خود متصور باشند.


نکته مثبت: استقلال 3 ديدار از 5 بازي باقي مانده خود را مقابل قعرنشينان برگزار خواهد کرد. ماشين سازي نيز هيچ حساسيتي براي بازي‌هايش در اين هفته‌ها وجود ندارد.
نکته منفي: تقابل با پديده در مشهد که به دنبال حداقل سهميه آسيا است شايد کار شفر و تيمش را سخت کند.

 

 

 

سپاهان اصفهان (47 امتياز)؛ آروزهاي قلعه نويي نقش برآب؟
شاگردان امير قلعه نويي بد موقع وا دادند و با شکست در ثانيه پاياني برابر استقلال اکنون با توجه به تفاضل گل از اين حريف عقب افتاده‌اند و با يک بازي بيشتر 4 امتياز از پرسپوليس نيز فاصله دارند. سپاهان که شکست مقابل تراکتورسازي شرايط را براي آنها سخت کرده بود، با تساوي مقابل ذوب آهن، فولاد و نساجي اوضاع را عليه خود ديدند و در نهايت نيز شکست مقابل شفر و شاگردانش آنها را با اما و اگرهاي بزرگي در ادامه فصل مواجه کرده است.


برنامه بازي‌هاي پيش رو:
سايپا - سپاهان اصفهان (بازي رفت 0-3)
پرسپوليس - سپاهان اصفهان (بازي رفت 1-1)
 سپاهان اصفهان – ماشين سازي (بازي رفت 1-1 )
پديده مشهد - سپاهان اصفهان(بازي رفت 0-1)
سپاهان اصفهان – استقلال خوزستان(بازي رفت 1-1)


* شايد بدترين اتفاق براي آنها اين باشد که بايد بعد از شکست برابر استقلال، طي دو هفته آتي بازي‌هاي خود را خارج از خانه و البته در تهران دنبال کنند. شاگردان قلعه نويي هفته آينده در تهران حاضر خواهند شد و بعد از آن نيز در جدال مرگ و زندگي که شايد حتي شرايط دستيابي به سهميه آنها را نيز تحت تاثير قرار دهد بايد برابر پرسپوليس قرار گيرند. آنها نيز يک حريف مشترک با سه تيم بالاتر از خود دارند (ماشين سازي) که تمام توان خود را براي موفقيت همشهري‌اش به کار خواهد گرفت. ديدار با پديده نيز در صورتي که از دست اين تيم خارج شود، با توجه به برگزاري آن در مشهد جنگ سهميه خواهد بود و در نهايت نيز مقابل استقلال خوزستاني که احتمالا در آن مقطع سقوطش قطعي شده باشد. اکنون جدول بعد از پرسپوليس به ضرر سپاهان است و آنها با اين قرعه سخت، تنها دو بازي خانگي ديگر پيش رو دارند.


نکته مثبت: آنها در صورتي که کار را به هفته پاياني برسانند، با بهترين قرعه مواجه هستند و احتمال سقوط استقلال خوزستان، شرايط را براي کسب نتيجه خانگي آسانتر مي‌کند.


نکته منفي: شاگردان امير قلعه نويي فاصله امتيازي 7 با صدر جدول دارند و دو بازي حساس خود مقابل پرسپوليس و پديده را در خانه حريفان برگزار مي‌کنند.

 

 

 

 

پديده مشهد (46 امتياز)؛ يحيي جام مي‌خواهد يا سهميه؟
کمتر تيمي در ابتداي فصل پديده مشهد را در اينجاي جدول تصور مي‌کرد اما شاگردان يحيي گل محمدي با فوتبال چشم نواز خود امتيازات را يکي پس از ديگر از آن خود کردند و اکنون در فاصله 5 هفته مانده به پايان فصل حداقل دستاورد آنها مي‌تواند رسيدن به سهميه ليگ قهرمانان فصل آينده در آسيا باشد. آنها شرايط خوبي نيز براي رسيدن به اين رويا پيش رو دارند و بايد ديد برنامه و جدول با آنها ياري خواهد کرد يا خير.


برنامه بازي‌هاي پيش رو:
نساجي مازندران - پديده مشهد (بازي رفت 0-3)
پديده مشهد – استقلال تهران ( (بازي رفت 1-1)
سايپا - پديده مشهد (بازي رفت 0-1)
پديده مشهد – سپاهان اصفهان(بازي رفت 0-1 )
ماشين سازي - پديده مشهد (بازي رفت 2-2)
* آنها نيز همانند پرسپوليس با سايپا، ماشين سازي، سپاهان رقباي مشترک هستند. با استقلال نيز علاوه بر يک تقابل رو در رو، در جدال با ماشين سازي نيز مشترک هستند. با اين حال نکته مثبت براي آنها اينجاست که برابر دو رقيب اصلي بالاي جدول در خانه ميزبان هستند تا از اين نظر به سود آنها باشد.


نکته مثبت: هيچ فشاري روي آنها براي دستيابي به عنوان وجود ندارد. با اين حال آنها بيشتر با رقبايي بازي دارند که کار جدول براي آنها تمام شده است. جدال با سپاهان و استقلال به عنوان مدعي دستيابي به سهميه نيز در مشهد برگزار مي‌شود تا کار را براي آنها راحت تر کند.


نکته منفي: آنها در دور رفت برابر ماشين سازي، استقلال تهران و سپاهان امتياز از دست دادند و در صورتي که اين روند در بازي برگشت هم طي شود، سهميه براي آنها دور از دسترس خواهد بود.

 

 1398/01/24

Bookmark and Share   شماره خبر :17318 تعداد بازدید :3919

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload