OK

جناب CQ باز هم کنار صفحه شطرنج

هميشه يکي از جذاب‌ترين قسمت هاي رفتاري کي‌روش برنامه ريزي هاي ناگفته او در رابطه نوع مواجهه با رقباي خود روي نيمکت حريف است.

به گزارش "ورزش سه"، چه از کارلوس کي‌روش خوشمان بيايد چه نه، هميشه يکي از جذاب ترين قسمت ديدن بازي هاي تيم ملي به تماشاي اکشن ها و ري‌اکشن هاي او در مواجهه با اتفاقات مختلف بازي هاست و اصلا نمي توان پذيرفت که همه آنها در لحظه به وجود مي آيد.


جناب CQ پيش از هر ديداري مطالعه اي جامع از سرمربي و داور و احتمالا بازيکن شاخصي از تيم روبرو دارد و سپس پا به ميدان مي گذارد. اين اتفاق  با تماشاي دقيق تر نوع رفتارهاي او حتي در نشست هاي مطبوعاتي پيش از بازي ها کاملا به چشم مي آيد.


در اين ميان شايد معدود دفعاتي نيز آقاي کارلوس در حين بازي متوجه اتفاقاتي شود و با هوش سرشار خود في البداهه ري اکشني از خود به نمايش بگذارد. درست مانند ارائه ي حرکت استثنايي و دلقک خواندن گلر تيم ملي سوريه در ديدار برگزار شده در باتلاق مالزي و يا با يقه باز و دست به کمر ايستادن کنار زمين و در انتظار خروج بنجامين ويليامز قرار گرفتن.

 


حالا کاملا پيداست در ويترين مهمي همچون جام ملت هاي آسيا، کي‌روش حواس خود را کاملا جمع کرده باشد تا حتي دقيقه اي را بيهوده از دست ندهد. البته به جاست که او در ابتدا همه رفتارهاي خاص خود را براي موفقيت و چربش بازي به سوي تيمش انجام مي دهد اما خب! چه ايرادي دارد که تصاويري درجه يک و البته روجلدي از خود به نمايش بگذارد آن در جامي که مربيان مهم در آن حضور دارند.


پس از چهار مصاف با چهار مربي متفاوت اکنون او بايد دو شب ديگر براي پنجمين بار در منطقه فني هدايت تيم خود حاضر شود. جايي که مي توان آن را  سن کوچکي براي عرضه هنرنمايي هاي کارلوس دانست. جايي که از قضا او بايد با يک جنتلمن ديگر روبرو شود. آقاي مارچلو ليپي، اما اين بار بدون سيگار برگ!

 


کي روش در دو ديدار ابتدايي تيم ملي با دو مربي معمولي روبرو شد. او در حالي که از سوي کوچيان، سرمربي تيم ملي يمن، محترم خوانده شده بود 90 دقيقه اي همراه با احترام و آرامش پشت سر گذاشت. در بازي دوم نيز کاري با هانگ سئو پارک، سرمربي تيم ملي ويتنام نداشت اما وقتي ديد اين مربي قصد نشان دادن خود در انجام بازي هاي رواني را دارد با چند حرکت او را مات کرد. جالب اينکه وقتي کي‌روش متوجه حساسيت پارک بر حرکت خود در محوطه فني شد هر از گاهي و براي به هم ريختن ذهن او گامي اضافه بر مي داشت تا داد و قال(دقيقا داد و قال!) مربي سن و سال دار ويتنامي را به هوا ببرد.

 


اما از بازي سوم اوضاع ديگر فرق کرد. کاتانچ کروات کسي بود که مي توانست با کارلوس رقابت کند. اين مربي باهوش که از نشست پيش از ديدار برابر ايران و با روانشناسي بالا، ري اکشن هاي خود را به نمايش مي گذاشت از ابتداي بازي پا به پاي کي‌روش حرکت کرد. هر چند اعتراضات او هرگز به پختگي سرمربي ايران نبود و بعضا با اضافه کاري و البته شلنگ تخته هايي همراه بود اما در نهايت و در بهترين حالت مي توان گفت وي به مربي ايران نباخت.

 


البته کاتانچ که دقيقا مانند يک فايتر (مبارز) پا به رينگ گذاشت تلاش زيادي کرد تا موفق شود و اتفاقا در برابر کارکشته اي مانند کي روش نتيجه خوبي هم گرفت اما همين که در پايان بازي در زمين باقي مانند تا ببيند  کي روش چه خواهد کرد و سپس زمين را ترک کند نشان مي دهد هنوز جا دارد تا به مرد پرتغالي برسد. (او پس از ديدن کي روش که به سمتش مي آمد به سوي سرمربي ايران رفت و با خنده و دست در گردن او زمين را ترک کرد)

 


سرمربي تيم ملي در اولين بازي حذفي اوضاع را به گونه اي ديگر ديد. او حالا بايد روبروي جنتلمني مانند پيم وربيک مي ايستاد که اصولا با جذبه بالاي خود بازي را پي مي گرفت(البته بايد قبول کرد زماني که او هنوز موهايش نريخته بود جذبه بيشتري هم داشت!) در مقابل اين مربي آقاي مربي ما هم هيچ حرکت عجيبي نکرد. يعني براي کي روش ديداري که يک طرف آن يک مربي جنتلمن نشسته ديداري نيست که بخواهد از خود بيخود شود و در کنار زمين ترک‌تازي کند. درست مانند ايستادن روبروي يک شطرنج باز ديگر و کاملا پيداست او در اين بازي ها با آرامش بيشتري به هدايت تيمش مي پردازد.

 


هر آنچه که بود وربيک هم نمي توانست با بازيکنانش روبروي کي‌روش و بازيکنانش ايستادگي کند و به همين دليل اين ديدار بدون تصوير يا صحنه اي از نيمکت دو تيم که بتواند روي جلد روزنامه اي را جذاب کند به پايان رسيد تا مرد پرتغالي و تيمش به يک جنتلمن ديگر بربخورند. حالا مارچلو ليپي که از نظر اعتبار جهاني مي تواند نام سنگين و بزرگتري از کي‌روش خود را معرفي کند حريف مربي مورد نظر ماست(با ذکر اين موضوع که او هنوز نتوانسته در ديداري برابر سرمربي ايران به برتري برسد).

 

 

فردا و نشست مطبوعاتي پيش از ديدار تيم ملي برابر چين نشان مي دهد کارلوس چه سناريويي براي ليپي و تيمش نوشته است. او البته در ديدارهايي که برابر اين مربي ايستاده با کمترين چالشي بازي را به پايان رسانده اما خب! کي‌روش است ديگر، تنها يک بار مي تواند جام ملت هاي آسيا را به دست بياورد و صحنه را در خطر ببيند اصلا بعيد نيست با انفجاري اوضاع را به سود خود و تيمش برگرداند.


سال ها پيش و درباره شاهکار احمدرضا عابدزاده در ديدار برابر استراليا گفته مي شد يکي از مهمترين هنرمندان دنيا او را با سرلارنس اوليويه مقايسه کرده است. اصلا بعيد نيست اين نقل قول باز هم حول تيم ملي ايران و اين بار براي جناب CQ اتفاق بيفتد. يک لحظه يک انفجار که صفحه شطرنج جنتلمن ها را تبديل به صحنه اي براي درخشش سرمربي ايران کند.  1397/11/03

Bookmark and Share   شماره خبر :17316 تعداد بازدید :4312

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload