OK

ايران - عمان؛ نبرد انتقامي براي صعود بزرگ

تيم ملي ايران در شرايطي به مصاف عمان مي‌رود که 15 سال پيش با اين تيم در مرحله گروهي روبرو و با نتيجه 2-2 برابر عمان متوقف شد.   
       
           
           
       
   

             

           گزارش تيم اخبار فوتبال 4ورزش حاکي از ان است که


به گزارش "ورزش سه"، صدرنشيني در گروه چهارم جام ملت هاي آسيا باعث شد تا شاگردان کارلوس کي روش به جاي تقابل با تيم ملي قطر يا عربستان، به سمت ديگر جدول بروند و منتظر تلاش تيم هاي سوم باشند. در نهايت تيم ملي عمان موفق شد با پيروزي پرگل برابر ترکمنستان خود را به يک هشتم نهايي برساند تا يک بار ديگر تيم هاي ايران و عمان در جام ملت هاي آسيا به مصاف هم بروند.

 

دومين تقابل ايران با عمان

در تاريخ جام ملت هاي آسيا ايران تنها يک بار با تيم ملي عمان ديدار کرد و آن هم در جام ملت هاي سال 2004 بود که شاگردان برانکو ايوانکوويچ در دومين بازي مرحله گروهي به مصاف تيم ميلان ماچالا رفتند و نتيجه اي بهتر از 2-2 کسب نکردند. در آن ديدار معروف ايران با ابراهيم ميرزاپور، يحيي گل محمدي، رحمان رضايي، علي بداوي، محمد نصرتي، محمد علوي، مهدي مهدوي کيا، جواد نکونام، علي کريمي، علي دايي و آرش برهاني به زمين رفت.

 

در دقيقه 31 روي غفلت مدافعان ايران و در صحنه اي مشکوک به آفسايد مهاجمان تيم عمان با ميرزاپور دو به تک شدند و عماد علي توانست دروازه ايران را باز کند. 9 دقيقه بعد يک سانتر از سمت راست دفاع ايران راه را براي گل دوم باز کرد و بازهم در ميان ناباوري مدافعان ايراني و از بين يحيي گل محمدي و رحمان رضايي سرزن، عماد علي گل دوم را هم به ثمر رساند تا کار براي برانکو ايوانکوويچ حسابي پيچيده شود.

ابراهيم ميرزاپور دروازه بان تيم ملي ايران در نيمه اول هيچ سيوي نداشت و هر دو توپي که روي دروازه اش آمد منجر به گل شد. البته او در گل اول نقشي نداشت اما روي گل دوم و ضربه سر عماد علي مي توانست بهتر عمل کند.

 

 

يکي از مهم ترين اتفاقات اين مسابقه در اواسط مسابقه رخ داد. جايي که پس از خطاي رحمان رضايي روي مهاجم عمان، او به سمت علي بداوي رفت و مشاجره لفظي با دفاع چپ تيم ملي را شروع کرد. لحظاتي بعد اتفاقات بدتري هم رخ داد و کار اين دو به درگيري فيزيکي کشيد که البته با دخالت بازيکنان باتجربه خاتمه يافت. دقايقي پس از اين درگيري برانکو علي بداوي را از زمين بيرون کشيد و ستار زارع را به جاي او فرستاد.

بداوي در نيمه نخست هم روي يک صحنه با بازيکن حريف درگير شد و به نوعي در اين مسابقه عصبي بازي مي کرد. رحمان رضايي در نيمه نخست چند پاس رو به جلوي اشتباه داد که يکي از آن ها در ادامه منجر به گل نخست تيم ملي عمان شد. ايران در نيمه اول خيلي نتوانست موقعيت روي دروازه حريف خلق کند و علي رغم شکل هجومي در 45 دقيقه نخست، روي دروازه عمان خطرساز ظاهر نشد.

 

تغييري که ايران در نيمه دوم نسبت به نيمه اول داشت، خروج آرش برهاني بود. مهاجم تيم پاس تهران در ترکيب اصلي زوج علي دايي در خط حمله بود اما بسيار متزلزل نشان داد و حتي در کنترل توپ هاي ساده نيز ناتوان ظاهر شد. به جاي او رضا عنايتي آقاي گل ليگ به زمين آمد که از قد و قامت بلندتر و قدرت سرزني خوب بهره مند بود و مي توانست در حملات ثمربخش تر باشد.

اين اتفاقات نااميدي را در بين هواداران ايراني بيشتر کرد. ايران نمايش دلچسبي را ارائه نمي کرد اما دقيقا لحظاتي بعد روي حرکت تکنيکي علي کريمي در محوطه جريمه و فريب زيباي مدافع تيم عمان، او به زيبايي دروازه حريف را گشود و اختلاف را در فاصله يک ساعت تا پايان مسابقه به يک گل رساند.

 

 

در حالي که اکثر فوتبال دوستان شکست را پذيرفته بودند، سانتر ستاره تيم هامبورگ روي سر محمد نصرتي نشست و ضربه او در شرايطي که دروازه بان حريف خروج اشتباهي داشت، در درون دروازه عمان قرار گرفت تا ايران در دقيقه 90 به يک امتياز ارزشمند دست پيدا کند.

در اين مسابقه اگرچه تمام بازيکنان تلاش بسيار زيادي براي بازگشت ايران به مسابقه انجام دادند اما اين نکته قابل کتمان نيست که درخشش 2 ستاره لژيونر ايران يعني علي کريمي و مهدي مهدوي کيا باعث بازگشت تيم ملي شد. مهدوي کيا که آن زمان در هامبورگ بود و علي کريمي نيز يک سال بعد به بايرن مونيخ رفت تا جمع ايراني ها در بوندس ليگا جور شود.

 

 

بدترين بازي ايران در جام ملت هاي 2004؟

بازي با عمان را بسياري بدترين نمايش ايران در جام ملت هاي آسيا 2004 مي دانند؛ جامي که ايران براي چهارمين بار در آن به مدال برنز رسيد و شايد اگر ناداوري بازي نيمه نهايي نبود، مي توانست به مقام قهرماني هم برسد. ايران در آن بازي در فرآيند دفاعي نامستحکم نشان داد و همچنين از موقعيت سازي هم عاجز بود. اين اتفاق در حالي رقم خورد که شاگردان برانکو ايوانکوويچ پيش تر با ارائه فوتبالي تماشاگر پسند تايلند را 3-0 بردند و در ادامه نيز کره و بحرين را 4 تايي کردند و در مجموع تيم خوبي نشان دادند.

 

 

 

گل هايي که حکم به صعود ايران دادند

 

شايد نتيجه 2-2 مقابل عمان يک نتيجه ضعيف براي ايران باشد اما همان کامبک تاريخي حکم به صعود تيم ملي ايران داد چرا که در صورت پيروزي عمان، آن ها با 6 امتياز در رده دوم قرار مي گرفتند و ايران با 4 امتياز پايين تر از ژاپن و عمان، براي دومين بار در تاريخ از صعود به مرحله حذفي باز مي ماند و در کمال شگفتي، عمان و ژاپن راهي مرحله بعد مي شدند.

 

 

انتقام ماچالا و کره جنوبي از پيم وربيک

تنها تقابل ايران و عمان همان بازي جام ملت هاي 2004 بود و عدم پيروزي مقابل عمان در تاريخ جام ملت ها اتفاقي منفي براي فوتبال ايران است و حالا شاگردان کارلوس کي روش فرصت شکستن اين طلسم را دارند. نکته ديگر اين که 8 سال قبل، پيم وربيک سرمربي فعلي تيم ملي عمان با هدايت تيم ملي کره جنوبي موفق شد ايران را در مرحله يک چهارم نهايي جام ملت هاي آسيا 2011 شکست دهد و حالا ملي پوشان ايراني فرصت گرفتن انتقامي سخت از پيم وربيک را هم دارند.

 

 

اولين برد در مرحله حذفي پس از 15 سال

تيم ملي ايران سابقه 3 قهرماني، 4 عنوان سومي و يک مقام چهارمي را دارد اما با اين حال در 3 دوره اخير اين رقابت ها نتوانسته بردي در مرحله حذفي کسب کند و در همان بازي يک چهارم نهايي مقابل رقبا مغلوب شده است. آخرين بار شاگردان برانکو ايوانکوويچ با کسب پيروزي مقابل کره جنوبي در ديدار تاريخي جام ملت هاي آسيا 2004 توانستند راهي مرحله حذفي شوند؛ همان تورنمنتي که ايران در آن مقابل عمان متوقف شد و حالا پس از 15 سال شاگردان کارلوس کي روش مي خواهند با غلبه بر همين تيم ملي عمان، يک برد ارزشمند در مرحله حذفي کسب کرده و به جمع 8 تيم برتر جام ملت هاي آسيا راه يابند.
           
           

           
           

           

            ???????? ?????????

            ????? ??

            ????? ?? ???? ???

            ????

            ?????

           

           

           


           

           
           


1397/10/29

Bookmark and Share   شماره خبر :64105 تعداد بازدید :128

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload