OK

ژاپن 1- عربستان صفر؛ سامورايي و اتوبوس ضد ضربه

سامورايي‌ها با زدن يک گل و مديريت عالي بازي، عربستان را حذف کردند و به مرحله يک چهارم نهايي جام ملت‌ها راه يافتند.

به گزارش "ورزش سه"، تيم ملي عربستان که به‌عنوان دومين تيم مرحله گروهي به دور يک هشتم نهايي جام ملت‌هاي 2019 رسيده بود، امروز در حالي به مصاف ژاپن، صدرنشين گروه F رفت که برخلاف تصور شروع بهتري از سامورايي‌ها داشت و نبض بازي را در دست گرفت، اما نتوانست به گل برسد تا اينکه شاگردان موري‌ياسو در دقيقه 20 روي ارسال کرنر و ضربه سر تاکهيرو تومي‌ياسو در نخستين حمله خود به گل برسند و دروازه محمد العويس را باز کنند.


در ادامه مسابقه ملي پوشان عربستاني تلاش زيادي براي جبران نتيجه کردند و تا پايان مسابقه مالکيت 76 درصدي داشتند و با 15 شوت به دنبال زدن گل تساوي بودند، اما در روزي که تنها يکي از شوت‌هاي آنها داخل چارچوب بود و از سوي ديگر سامورايي‌ها با دفاع اتوبوسي و نفوذناپذير اجازه گلزني نمي‌دادند، در نهايت شاگردان پيتزي در جبران نتيجه ناموفق عمل کردند تا در نهايت تيم ژاپن راهي مرحله يک هشتم نهايي جام ملت‌ها شود.


سامورايي‌ها ساعت 16:30 روز پنج‌شنبه هفته جاري، ديدار مرحله يک چهارم نهايي خود را در استاديوم هزاع بن زايد العين مقابل تيم ملي ويتنام برگزار مي‌کنند که تيم برتر اين مسابقه، بايد در مرحله نيمه نهايي به مصاف برنده جدال تيم‌هاي ايران و چين برود.

 

 


 


جام ملت‌هاي آسيا - امارات 2019 / مرحله يک هشتم نهايي
دوشنبه: 97/11/01 ؛ ساعت 14:30
استاديوم: الشارجه- شهر شارجه
داور: روشن ايرماتوف(ازبکستان)؛ کمک‌ها: عبدوخاميدولو رسولوف و سايدوف؛ داور چهارم: سرگي گريشنکو(قزاقستان)؛ کمک داوران پشت دروازه: والنتين کووالنکو(ازبکستان) و نواف عبدالله شکرالله(بحرين).

 


تيم ملي ژاپن

 

 

 • شوئيچي گوندا
 • واتارو اندو
 • مايا يوشيدا
 • هيروکي ساکاي
 • يوتو ناگاتومو
 • تاکهيرو تومي‌ياسو
 • گاکو شيباساکي
 • يوشينوري موتو(2+90- کويا کيتاگاوا)
 • گنکي هاراگوچي
 • ريتسو دوآن(89- سوکاسا شيوتاني)
 • تاکومي مينامينو(77- جونيا ايتو)

 


سرمربي: هاجيمه موري‌ياسو

 


تيم ملي عربستان

 

 • محمد العويس
 • محمد آل فتيل
 • علي هادي البليهي
 • محمد البريک
 • ياسر الشهراني
 • عبدالله عطيف(78- محمد الصيعري)
 • عبدالعزيز البيشي(56 يحيي الشهري)
 • حسين المقهوي
 • هتان باهبري(88- عبدالرحمن غريب)
 • سالم الدوسري
 • فهد المولد

 


سرمربي: خوان آنتونيو پيتزي

 

 

اخطار


يوشينوري موتو(40) از ژاپن

فهد المولد(55) از عربستان

ياسر الشهراني(82) از عربستان

 

 

بهترين بازيکن


مايا يوشيدا، مدافع مياني و کاپيتان تيم ملي ژاپن ستاره بي‌چون و چراي مسابقه امروز تيمش برابر عربستان بود و بيشترين نقش را در جريان برتري سامورايي‌ها داشت؛ ژاپن در اين بازي با اتکا به تک گلي که در دقيقه 20 زد، رو به کار دفاعي آورد که مديريت فوق‌العاده مايا يوشيدا در عقب زمين اجازه نداد حملات عربستان به نتيجه برسد و بارها با پرتاب خود مقابل شوت‌هاي بازيکنان سعودي، مانع از رفتن توپ‌ها به سمت چارچوب دروازه شد؛ علاوه بر آن، يوشيدا اجازه نداد ارسال‌هاي پُر شمار عربستان از جناحين که جزو اصلي‌ترين برنامه‌هاي آنها براي گلزني بود، نتيجه‌اي به همراه داشته باشد.

 

 

 

 

شرح گل


ژاپن 1 - عربستان صفر (دقيقه 20: تاکهيرو تومي‌ياسو): ارسال دقيق گاکو شيباساکي از روي کرنر را تومي‌ياسو بالاتر از مدافعان عربستان زد تا سامورايي‌ها در اولين حمله جدي به گل برسند.

 

 

 


لحظات حساس

 

دقيقه 1: عربستان مي‌توانست 55 ثانيه بعد از شروع مسابقه روي ارسال الشهراني به گل برسد که ضربه سر آل فتيل کم‌دقت بود و از کنار دروازه ژاپن به بيرون رفت.


دقيقه 12: در حالي که به نظر مي‌رسيد الشهراني در بيرون از زمين توپ را به مقابل دروازه ژاپن ارسال کرده، برخورد مشکوک به پنالتي با بر زمين افتادن فهد المولد اتفاق افتاد که ايرماتوف چنين اعتقادي نداشت و در ادامه نيز شوت پُر قدرت عبدالعزيز البيشي به صورت مايا يوشيدا برخورد کرد و دفع شد.


دقيقه 14: سانتر البيشي از روي ضربه آزاد ميانه زمين و ضربه سر حسين المقهوي با فاصله کمي از کنار دروازه ژاپن به اوت رفت.

 

دقيقه 29: ارسال خطرناک ساکاي را موتو نتوانست استفاده کند تا محمد العويس بالاتر از اين بازيکن ژاپني توپ را در اختيار بگيرد.

 

دقيقه 32: سانتر موتو در صحنه مشکوک به خطاي هند پنالتي برخوردي با علي البليهي داشت که ايرماتوف دستور به ادامه بازي داد و تنها يک کرنر به سود ژاپن اعلام کرد.

 

دقيقه 35: حمله خطرناک سعودي‌ها نزديک بود همراه با گل شود که شوت فني و تماشايي پاي چپ باهبري از کنار تيرک عمودي دروازه ژاپن عبور کرد.

 

 

دقيقه 47: شوت فني سالم الدوسري از روي خط محوطه جريمه به راحتي در اختيار گوندا قرار گرفت.

 

دقيقه 48: سانتر شيباساکي از روي ضربه ايستگاهي و ضربه سر يوشيدا را محمد العويس جمع کرد.

 

دقيقه 51: دوآن ارسال زيبايي براي مينامينو فرستاد و او را در موقعيت گلزني قرار داد، اما کنترل توپ ضعيف او با دست موجب اعلام خطاي هند به سود عربستان شد.

 

دقيقه 59: شوت راه دور سالم الدوسري کم دقت بود و از روي دروازه ژاپن به اوت رفت.

 

دقيقه 60: يوشينوري موتو بهترين فرصت براي زدن گل دوم ژاپن را داشت که دو سر توپ و شوت او به پاي الشهراني برخورد کرد و به کرنر رفت.

 

دقيقه 62: فهد المولد نفوذ زيبايي از جناح راست زمين با عبور از دو مدافع ژاپن داشت که پاس کات‌بک او را سالم الدوسري نتوانست بهره ببرد و شوت بي‌دقت او به اوت رفت.

 

دقيقه 65: سر توپ هتان باهبري و شوت پاي چپ زميني و دقيق او از فاصله 30 متري با کمترين فاصله از کنار تيرک عمودي ژاپن عبور کرد.

 

دقيقه 71: ارسال کوتاه عبدالله عطيف و ضربه سر علي البليهي با اختلاف کمي از روي دروازه ژاپن به بيرون رفت.

 

دقيقه 72: ارسال تند و تيز و خطرناک البريک از جناح راست زمين را تومي‌ياسو دفع کرد.

 

دقيقه 74: ضربه سر باهبري دقت لازم را نداشت و از مقابل دروازه ژاپن به بيرون زده شد.

 

دقيقه 85: ضربه سر واتارو اندو حاصلي نداشت و از بالاي دروازه عربستان به اوت رفت.


دقيقه 87: شوت‌هاي پياپي بازيکنان عربستان و الدوسري را مدافعان ژاپن برگشت دادند و يوشيدا و ناگاتومو اجازه مانع از گلزني سعودي‌ها شدند.

 

دقيقه 1+90: ارسال پاي چپ يحيي الشهري از روي ضربه ايستگاهي خطرناک بود و در صحنه مشکوک به هند پنالتي، برخوردي با توموي‌ياسو داشت و در نهايت دفع شد.

 

 

 


در حاشيه


* سامورايي‌ها که در آخرين مسابقه مرحله گروهي برابر ازبکستان با ترکيب دوم خود در زمين حاضر شدند، در ديدار امروز نسبت به دومين ديدار جام ملت‌ها برابر عمان تنها يک تغيير داشتند که يوشينوري موتو جانشين کويا کيتاگاوا شده است.


* نفرات اصلي سعودي‌ها در مسابقه امروز برابر ژاپن، نسبت به ديدار اخيرشان مقابل قطر سه تغيير داشته که ياسر الشهراني، عبدالعزيز البيشي و سالم الدوسري به ترتيب جانشين حمدان الشمراني، عبدالرحمن غريب و يحيي الشهري شدند.

 

* يوشينوري موتو به دليل دريافت کارت زرد مقابل عربستان، در جام ملت‌ها 2 اخطاره شد تا ديدار آينده ژاپن در صورت صعود به مرحله يک چهارم نهايي را از دست بدهد.

 

 

اتفاق ويژه


در حالي که هواداران فوتبال همواره فوتبال هجومي را از ژاپن شاهد بودند و حتي در مرحله يک هشتم نهايي جام جهاني مقابل بلژيک اين عملکرد را از سوي سامورايي‌ها ديدند، اما امروز سامورايي‌ها تنها 23.8 مالکيت توپ را در اختيار داشتند و با زدن 5 شوت که دو ضربه داخل چارچوب بود، توانستند عربستاني که سراسر حمله بود را شکست دهند؛ سامورايي‌ها در بازي امروز تنها 197 پاس در مقابل 659 پاس سعودي‌ها داشتند، اما با مديريت فوق‌العاده مسابقه و دفاع اتوبوسي، توانستند تيم برنده ميدان باشند تا عربستان، نخستين تيم مدعي و بزرگ حذف شده از جام ملت‌هاي آسيا لقب بگيرد.

 1397/11/02

Bookmark and Share   شماره خبر :17318 تعداد بازدید :3671

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload