OK

سندي که جنجال هاي فوتبال را تمام مي کند(عکس)

انتشار‌ سندي از يک پژوهش که توسط مرکز پژوهش‌هاي مجلس در سال ۱۳۸۹ منتشر شده، مشخص مي‌شود فدراسيون فوتبال ايران تحت قوانين فيفا و يک نهاد غير دولتي است.

به گزارش “ورزش سه”، در هفته‌هاي  با بالا گرفتن بحث تصويب قانون منع بکارگيري بازنشستگان در مجلس شوراي اسلامي، موضوع بازنشستگي مديران بازنشسته فوتبال ايران نيز به همان اندازه داغ شده است.


تاثير فوري اين قانون خلع بسياري از مقامات از جمله شهرداران شهرهاي مطرح ايران و مديراني در وزارتخانه‌ها مثل نفت و جدايي آنها از مصدرهايي است که در آن به کار مشغولند،همچنين در ورزش نيز برخي از مديران فدراسيون ‌ها با قانون بازنشستگي بايد صندلي خود را ترک کنند.


اما در‌ حاليکه که وزارت ورزش علاقه به انجام بي قيد و شرط اين قانون دارد، فدراسيون فوتبال ايران زير بار قانون بازنشستگي نمي‌رود. اساس مخالفت فدراسيون بر مستقل بودن اين فدراسيون از تصميمات دولتي است، همانطور که در بند اول اساسنامه  فعلي آمده فدراسيون فوتبال ايران يک نهاد غير دولتي است و استقلال آن بايد مورد توجه قرار بگيرد. در شرايطي که برخي از موافقان تغييرات فدراسيون به عدم تصويب اساسنامه در هيات دولت و مجلس استناد مي کنند، سندي از مرکز پژوهش‌هاي مجلس منتشر شده که در آن قيد شده فدراسيون فوتبال ايران از قانون عمومي فدراسيون‌هاي آماتوري مستثني است و اساسنامه مستقل خود را دارد که در سال ۱۳۸۶ به تصويب هيات وزيران  نيز رسيده است و آيين‌هاي مختلفي نيز از آن پيروي مي‌کنند. (اگرچه حتي در صورت عدم تصويب اساسنامه فدراسيون در دولت در سال ۸۶ هم اين اساسنامه با توجه به تصويب آن در فيفا مورد استناد بود، اما با انتشار اين سند اين بحث قديمي که دولت اساسنامه کميته انتقالي به رياست صفايي فراهاني را نپذيرفته است از مشروعيت خارج مي‌شود.)

 


البته وزارت ورزش نيز شخصا علاقه‌اي به دخالت در موضوع رياست فدراسيون و تغييرات در آن را ندارد اما با توجه به رژيم يکساني که بر تمام فدراسيون ها حاکم است قصد دارد اگر فدراسيون هايي ديگري نيز شامل اين موضوع مي‌شوند، از آن تبعيت کنند و اين بيم وجود دارد که در صورت تفاوت قائل شدن در خصوص فدراسيون فوتبال نسبت به ديگر فدراسيون‌ها از اختيارات قانوني و جهاني خود استفاده کنند. البته ساير فدراسيون‌هاي جهاني برخلاف و به اندازه فيفا صاحب قدرت  و توجه نيستند و البته قاطعيت فيفا را ندارند، همچنانکه جياني اينفانتينو، رييس فيفا در سفر اخير خود به تهران تذکرات لازم را درباره اتفاقات احتمالي پيش‌رو را داده است.


 نمونه تاريخي اين اتفاق در سال ۲۰۱۵ در کويت رخ داده که تغييرات در‌ فدراسيون اين کشور از سوي شيخ احمد الصباح که عضو فيفا هم بود باعث تعليق فوري اين فدراسيون و حذف اين تيم از مسابقات انتخابي آسيا شد.در حال حاضر نيز فوتبال ايران نه به خاطر شخص تاج که به خاطر الزامي که از سوي فيفا از اعضا ۲۱۴ گانه درخواست شده است انتظار دارد موضوع بازنشستگي و الزام کردن فدراسيون فوتبال به آن از دستور کار‌ وزارت ورزش خارج شود. چنانچه در جلسه تاج و مسوولان فدراسيون با علي لاريجاني، رييس مجلس نيز اين موضوع به وي اعلام شده است.

 


با اين وصف ديکته تغييرات در فدراسيون فوتبال يک ماجراجويي بزرگ است که اگر کسي علاقه به آن را داشته باشد بايد تبعات آن را نيز بپذيرد.1397/08/22

Bookmark and Share   شماره خبر :17318 تعداد بازدید :3474

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload