OK

فساد در فوتبال بلژيک همه‌گير و سازمان‌يافته است!

بر اساس گزارشي منتشر شده از طرف يک تلويزيون اروپايي، يکي از داوران رسمي فدراسيون فوتبال بلژيک از دستکاري نتايج و تباني در تقريباً تمامي مسابقات باشگاهي اين کشور خبر داده است.   
       
           
           
       
   

             

           گزارش تيم اخبار فوتبال 4ورزش حاکي از ان است کهبه گزارش "ورزش سه"، شبکه‌ي تلويزيوني RTL با انتشار برنامه‌اي مدعي شد اين داور بلژيکي به اين شبکه اعلام کرده که "تقريباً تمامي مسابقات با تباني انجام شده و از ابتدا مشخص است که کدام تيم در اين بازي برنده خواهد شد".

 

اين داور که نامش فاش نشده اعلام کرده که داوران در اين اقدامات مقصر نيستند بلکه نماينده‌هايي از طرف باشگاه‌ها با قدرت پشت پرده‌ي بسيار زياد هستند که اين فعاليت‌هاي پنهاني و مجرمانه را سازماندهي مي‌کنند.

 

اين درحالي است که فدراسيون فوتبال بلژيک چندي پيش دو داور بين‌المللي و مشهور اين کشور سباستين دلفرير و بارت فرتنتن را به صورت مادام‌العمر از داوري در فوتبال اين کشور منع کرد. بر اساس ادعاي مطرح شده اين دو داور که از بهترين داوران کشورشان به حساب مي‌آمدند در دستکاري نتايج بازي‌هاي در ليگ فوتبال بلژيک نقش داشتند. لودو واندوال رئيس فدراسيون فوتبال بلژيک از ماجراي رسوايي اين دو داور با عنوان اقدامي بسيار تلخ و نااميدکننده ياد کرد تا هواداران فوتبال بلژيک را در بهت و حيرت فرو برد.

 

اما حالا گزارش RTL نشان مي‌دهد که اين احتمال وجود دارد که مشکل بسيار بزرگتر از آن باشد که تا کنون تصور مي‌شده. اين داور رسمي فدراسيون فوتبال بلژيک در برنامه‌ي اين شبکه‌ي تلويزيوني به صورت مفصل درباره‌ي فشارهاي سنگين وسازمان‌يافته‌اي که براي تاثيرگذاري در نتايج، روي داورها اعمال مي‌شود صحبت کرده است.

 

اين داور که نامش فاش نشده در اين برنامه گفت:" تقريباً هيچ بازي‌اي نيست که روي نتيجه‌اش اعمال نفوذ نشود يا تيم برنده در آن از قبل مشخص نشده باشد. اين داوران نيستند که در بازيها دستکاري مي‌کنند بلکه روساي تيمهاي باشگاهي هستند. آنها همديگر را مي‌شناسند و در مورد نتايج بازيها به توافق مي‌رسند. مثلاً يک رئيس به رئيس باشگاه ديگر مي‌گويد خيلي خوب مي‌شود اگر امروز بگذاري من برنده شوم يا مثلاً امروز خيلي خوب مي‌شود اگر بگذاري من ببازم".

 

اين داور بلژيکي در ادامه گفت:" اين توافق‌ها چنان ظريف در زمين پياده مي‌شوند که هيچکس نمي‌تواند متوجه شود. مثلاً تيمي که چند هفته با بازيکنان ثابتي بازي کرده، ناگهان هفته‌ي بعد با تعداد زيادي بازيکن جوان به ميدان مي‌آيد که تا قبل از آن به ندرت به بازي گرفته شده‌اند. يا يک تيم در جريان بازي بارها و بارها فرصت گلزني پيدا مي‌کند اما توپها را به آسمان مي‌کوبد. يا دروازه‌باني که ناگهان اشتباه‌هاي عجيب مي‌کند. بله اين اتفاق‌ها مي‌افتد. همه‌ي اينها حساب شده است".

 

اين داور بلژيکي در ادامه گفت:" اين شرايط از ليگ دسته يک تا دسته سه برقرار است. هيچ داوري وقتي وارد زمين مي‌شود قصدش اين نيست که در نتيجه‌ي بازي دستکاري کند. ولي فشار زيادي به داورها وارد مي‌شود. ما در نهايت متوجه مي‌شويم که عملاً چاره‌ي ديگري نداريم. فشار به داورها يا به صورت هدايايي که برايشان ارسال مي‌شود، يا به صورت پيامهاي فيسبوک يا واتس‌اپ، تماس گرفتن با يکي از دوستان داور و خلاصه به شکل‌هاي مختلف اعمال مي‌شود. آنها بالاخره به ما دسترسي پيدا مي‌کنند. بعضي وقتها ما حتي تهديد مي‌شويم و صراحتاً به ما مي‌گويند اگر نگذاري فلان تيم يا بهمان تيم برنده شود برايت گران تمام خواهد شد".

 

اين داور بلژيکي که شبکه‌ي RTL نامش را مسکوت گذاشته در ادامه گفت:" قبل از شروع بازي ما دائماً با سيلي از پيامها بمباران مي‌شويم، از روساي باشگاه‌ها گرفته تا بازيکنان دو تيم. مثلاً مي‌گويند ما به فلان قدر امتياز نياز داريم. خيلي خوب مي‌شود اگر به ما کمک کني به آنها برسيم. يا مثلاً بازيکنها تماس مي‌گيرند و مي‌خواهند به آنها کارت زرد بدهيم يا مثلاً مي‌گويند نکند در اين بازي به ما کارت زرد بدهي آقاي داور! در لحظات پيش از شروع بازي رئيس کميته‌ي داوران با داوران مسابقه يک جلسه‌‌ي توجيهي دارد. بعد هم روساي باشگاه‌ها از راه مي‌رسند، دست داور را به گرمي مي‌فشارند و به او مي‌گويند بعد از بازي مي‌تواند به رستوران برود يا مثلاً بليط کنسرت يا سينمايش پيش آنها محفوظ است. بله آنها در آخرين لحظات پيش از مسابقه حرفي نمي‌زنند که برايشان گران تمام شود و عملاً فساد را در لفافه‌اي از دوستي و رفاقت مي‌پوشانند".           
           

           
           

           

            ???????? ?????????

            ????? ??

            ????? ?? ???? ???

            ????

            ?????

           

           

           


           

           
           


1397/07/21

Bookmark and Share   شماره خبر :63880 تعداد بازدید :179

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload